چاپ مجله

چاپ مجله

مجله به مجموعه مکتوب و کتابچه گونه و به صورت جلد شده است که با موضوعات مختلف و توسط نهادهای مختلف به چاپ می رسد. چاپ مجله به صورت دوره ای و منظم می باشد. برخی مجله ها به صورت هفتگی، برخی ماهانه و حتی برخی به صورت دو ماهنامه به چاپ می رسند.

همان طور که عنوان شد، مجلات توسط نهادها و گروه های مختلفی مثل دانشگاه ها، موسسه ها، ادارات و ... و برای اهداف متفاوتی به چاپ می رسند. از جمله این اهداف عبارتند از: فرهنگ سازی در زمینه موضوعات عقیدتی و فرهنگی، گسترش و اشاعه علم و دانش، سرگرمی، اطلاع رسانی از رویدادها و اخبار و ... .

مجله ها را می توانیم بر اساس نوع مخاطب به دو گروه تقسیم کنیم:

  • مجلات عمومی : این دسته از مجلات قابل استفاده برای عموم مردم است و معمولا در گیشه ها پخش می شوند و افراد آن ها را خریداری می کنند. به خاطر استفاده ی عمومی تیراژ چاپ آن ها بالا است و معمولا بالای 5000 عدد از آن ها چاپ و توزیع می شود.

 این گروه مجلات خود به دو دسته تقسیم می شوند:

الف) مجلات اطلاعات عمومی: حاوی مطالبی با موضوعات عمومی تر می باشد.

ب) مجللات اطلاعات خصوصی: حاوی یک موضوع خاص می باشد. مثلا یک مجله ای در موضوع ورزشی چاپ می شود. حال آن که عموم مردم می توانند از آن استفاده کنند.

  • مجلات خصوصی: عموما مجلاتی هستند که برای سازمان ها و یا شرکت های خاصی طراحی و چاپ و نشر می گردند که معمولا به صورت رایگان بین کارمندان آن سازمان یا شرکت، توزیع می گردد.مشخص است که در این نوع مجلات تیراژ کمتری نیاز است.

چاپ مجله با کتاب در مواردی مشابه و در مواردی متفاوت است. از شباهت های آن ها مکتوب بودن است (برخلاف لوح های فشرده). هر دو دارای فهرست و تیترهای گوناگون هستند و اصول کلی صفحه آرایی آن دو شباهت های زیادی دارد. جلد کتاب و مجله به خاطر افزایش کیفیت معمولا محکم تر از صفحات داخلی انتخاب می شود. این موضوع بر زیبایی آن ها نیز می افزاید. اما تفاوت های کتاب و مجله در قطع و اندازه، جنس کاغذ مصرفی، جزئیات ویرایش و صفحه آرایی، استفاده از تصاویر و ... می باشد. نکته دیگر این است که کتاب ها معمولا به صورت سیاه و سفید چاپ می شوند حال آن که اکثر مجلات رنگی هستند.

حال فرض کنیم که نهادی تصمیم به چاپ مجله می گیرد و می خواهد بداند که باید از چه طریقی اقدام کند. پاسخ این است که برخی از ناشران علاوه بر چاپ کتاب چاپ مجله را نیز به عهده می گیرند. پس فرد می تواند چاپ مجله خود را به عهده آن نشر بگذارد. برای برآورد قیمت چاپ مجله لحاظ کردن نکاتی ضروری است که در ادامه عنوان می کنیم.

نکاتی که باید در چاپ مجله مشخص شوند.

1.رنگی یا سیاه و سفید: موسسه یا فرد باید برای ناشر تعیین کند که تمایل دارد مجله به صورت رنگی چاپ شود یا سیاه و سفید. مشخص است که هزینه چاپ سیاه و سفید به مراتب کمتر از چاپ رنگی می باشد.

2.گرماژ کاغذ: باید لحاظ شود که از چه گرم کاغذی قرار است استفاده شود. هرچقدر گرم کاغذ بیشتر باشد با کیفیت تر خواهد بود. هرچند که قیمت بیشتری خواهد داشت.حالت های استاندارد و متداول برای چاپ مجله گرماژ 90گرم الی 170گرم در کاغذ گلاسه و 70گرم الی 120گرم در کاغذ تحریر می باشد.

3.عداد صفحه: مشخص است که هرچقدر تعداد صفحه ها بیشتر باشد، قیمت تمام شده بیشتر خواهد بود.حداقل تعداد صفحات در قطع خشتی و پالتوئی 24 صفحه تا 12 صفحه و در قطع رقعی وزیری 16صفحه تا 4 صفحه ودر قطع رحلی و سلطانی 8 تا4 صفحه در کاغذ 50*70و45*60 سانتیمتر(دو ورقی) و در کاغذ 100*70و60*90(چهارونیم ورقی) دو برابر مقادیر فوق می باشد.

4.تیراژ چاپ: باید مشخص شود که هر بار چه تعدادی از مجله چاپ گردد. همان طور که توضیح داده شد تیراژ مجلات با استفاده از اهداف و نوع مجلات انتخاب می شود. مشخصا مجله ای که موضوعات عمومی تر و عام تری دارد در تیراژ بالاتری چاپ می شود. چرا که مخاطبان بیشتری دارد.

.55.سایز مجله: سایز ها و قطع های مختلفی در مجله استفاده می شوند که بسته به اهداف و مخاطبین انتخاب می شوند. از جمله قطع های استاندارد عبارتند از:

قطع خشتی بزرگ(19*19-20*20-21*21-22*22-23*23-29*29-30*30-33*33)

قطع رقعی و رقعی بیاضی(14*22)

قطع وزیری و وزیری بیاضی(17*24)

قطع رحلی و رحلی بیاضی(21.5*29.7)

قطع سلطانی و سلطانی بیاضی(23*33)