چاپ اشعار، رمان، زندگی نامه و خاطرات

چاپ اشعار، رمان، زندگی نامه و خاطرات

بسیاری از کتاب های متفرقه ای که روزانه با آن ها برخورد می کنیم، کتاب های شعر و رمان و ... هستند. این دسته از کتاب ها در دسته پرطرفدارترین کتاب های غیر درسی می باشند که همه رده های سنی به نحوی از آنان بهره می برند. این کتاب ها به خاطر تیراژ بالای چاپ و پخش گسترده اشان، در بین کتاب فروشی های زیادی توزیع می شوند و فروش بالایی دارند. بنابراین از نظر مالی برای نویسنده برآورد خوبی دارند. بسیاری از شاعران و نویسندگان جوان هستند که صاحب آثار بسیار پرفروش و پرطرفداری هستند. اما در مقابل بسیاری از نویسندگان و شاعران با وجود استعداد فراوان و دست نوشته های بسیار عالی، هنوز آثار خود را به چاپ نرسانند و چاپ کتاب را رویایی بسیار دست نیافتنی می دانند، حال آن که چاپ کتاب شعر و رمان بسیار ساده انجام می گیرد و تنها لازم است که فرد آن را به ناشرین معتبر و با تجربه بسپارد تا فروش به خوبی صورت بگیرد و نویسنده از نظر مالی متضرر نشود.

علاوه بر شعر و رمان که شاعر یا نویسنده بعد از نگارش آن ها را به صورت تایپی یا دست نویس به انتشارات تحویل می دهد، دسته دیگری از کتاب ها هستند که در دسته زندگی نامه و یا خاطرات اشخاص مطرح و تاثیر گذار قرار می گیرند.

معمولا اشخاصی که تصمیم به چاپ زندگی نامه خود یا بستگانشان می گیرند، خود توانایی نویسندگی و نگارش  مطالب به شیوه صحیح را ندارند. بنابراین به دنبال فردی هستند که زندگی نامه یا خاطرات آن ها را نگارش کند. فردی که قرار است زندگی نامه یا خاطرات خود یا خانواده و دوستانش را به چاپ برساند، معمولا در دیدارهای حضوری با زبان محاوره خاطرات یا زندگی نامه خود را برای نویسنده بیان می کند. نویسنده صدای وی را ضبط می کند و در وقت دیگری آن را به شکل صحیح و نگارش درست تایپ می نماید. سپس متن خام را به ناشر تحویل می دهد و ناشر مانند سایر آثار برای چاپ آن مراحلی را طی می کند. پس نکته ای که باعث ایجاد تفاوت بین کتب زندگی نامه و سایر کتاب ها می شود این است که نویسنده وظیفه گردآوری و بازنشر مطالب را دارد و خالق اصلی اثر به طور مطلق نیست.

در چاپ کتب رمان و شعر و ... ویرایش ظاهری کتاب نقش مهم تری نسبت به ویرایش محتوایی دارد چرا که شکل ظاهری، طرح جلد و آرایش منظم کتاب نقش به سزایی در فروش آن ایفا می کند.

قطع و فونت این دسته از کتاب ها، کاملا مطابق سلیقه صاحب اثر و با توجه به محتوای آن به چاپ می رسد. حتی بسیاری از کتاب های زندگی نامه و خاطرات در سایز جیبی به چاپ می رسند تا افراد بتوانند به راحتی آن ها را حمل کنند و در هر موقعیتی به مطالعه این کتب بپردازند.

همانند سایر کتب، برای چاپ این دسته از کتاب ها هم باید مجوزهایی اخذ گردد. بنابراین محتوای آنان باید به شکلی باشد که در اخذ مجوز مشکلی ایجاد نگردد. بنابراین قبل از ارسال به وزارتخانه قسمت هایی که احتمال ایجاد مشکل دارند، بهتر است ویرایش و یا حذف شوند تا در اخذ مجوز مشکلی ایجاد نشود.