تبدیل پایان نامه به کتاب

تبدیل پایان نامه به کتاب

پایان نامه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، مانند هر فایل خام دیگرس قابلیت تبدیل شدن به کتاب را دارد. این اثر نیز همانند همه ی آثار خام نیاز به ویراستاری و صفحه بندی و ... دارد و باید مراحل مختلفی را طی کند تا در قالب کتاب دربیاید. این مراحل عبارتند از:

الف) ویرایش و صفحه آرایی

ب) اخذ مجوز

ج) چاپ و تحویل

البته نکته ای که بسیار مهم و قابل توجه می باشد این است که فرد در تحویل کتاب به ناشر باید دقت بیشتری به عمل بیاورد و کار خود را تحویل ناشرین غیر معتبر ندهد. چرا که امکان سرقت علمی وجود دارد و ممکن است با یک اشتباه زحمات چندساله برای ثبت پایان نامه اتلاف شود.

الف) ویرایش و صفحه آرایی

ویرایش و صفحه بندی پایان نامه با توجه به نوع قراردادی که بین ناشر و فرد بسته شده است ممکن است بر عهده ناشر یا خود فرد باشد. عموما پایان نامه ها حاوی متن های علمی و پژوهشی هستند و علاوه بر ویرایش ظاهری به ویرایش های علمی و تخصصی تری نیاز دارند که باید به فرد متخصص در آن زمینه سپرده شود.

ب) اخذ مجوز:

همانند سایر کتاب ها اخذ مجوز ها بر عهده ناشر است.

ج) چاپ و تحویل:

چاپ آن بنابر موضوع معمولا در دسته چاپ های دانشگاهی قرار می گیرد.

یک نکته قابل توجه این است که معمولا فردی که پایان نامه خود را به صورت کتاب چاپ می کند به تیراژ بالایی نیاز ندارد. چرا که هدف های پخش و توزیع ندارد و نیاز است نسخه های کمی از آن کتاب چاپ گردد. بنابراین برای دانشجو مهم است که بتواند در هزینه مناسب تری کتاب را به چاپ برساند. بنابراین باید کار خود را بر عهده ناشری بسپارد که با بهترین قیمت این کار را برای وی به نحو احسن به انجام برساند.

 در مقالات قبلی برخی از فواید تبدیل پایان نامه به کتاب را بیان کردیم. در این مقاله به طور جامع آن ها را عنوان می کنیم.

الف) بودن کتاب در روزمه فرد موجب اخذ امتیاز و نمره از دانشگاه می شود و برای پایان نامه وی امتیاز ویژه ای لحاظ می گردد.

ب) چاپ کتاب امتیاز ویژه ای در مصاحبه دکتری محسوب می شود و فرد برای ورود به مقطع دکتری امتیاز بیشتری نسبت به رقیبان خود دارد.

ج) وجود کتاب در رزومه فرد امتیازی برای استخدام وی در نهادهای گوناگون می باشد.

د) یکی از مهم ترین فواید این کار این است که نتیجه تحقیقات فرد ماندگار می شود و زمینه استفاده از مطالب برای سایر پژوهش گران فراهم می گردد و فرد می تواند از این طریق در ترقی و پیشرفت علم نقش به سزایی داشته باشد. همچنین با چاپ پایان نامه به صورت کتاب مطالب در دسترس قرار می گیرند و استفاده سایرین آسان تر خواهد بود. بنابراین زحمات فرد ارزش بالاتری پیدا خواهد کرد.