تبدیل جزوات اساتید و دبیران به کتاب

تبدیل جزوات اساتید و دبیران به کتاب

همه ی ما در طول دوران تحصیل، با جزوات و یادداشت های پراکنده و نامرتبی که در کلاس هایمان از تدریس اساتید یادداشت می کردیم درگیر بوده ایم و شاهد سختی ها و مشکلات و بی نظمی های این روش بوده ایم. حال آن که دبیران و اساتید می توانند با چاپ جزوات خود در قالب کتاب، از این بی نظمی ها بکاهند. البته علاوه بر این موضوع، چاپ جزوات مزیت های دیگری نیز دارد که به شرح آنان می پردازیم.

اولین و مهم ترین مزیت چاپ جزوات، افزایش اعتبار آن استاد یا دبیر است. اضافه شدن کتاب به رزومه شخص، در همه جنبه های شغلی و تحصیلی وی تاثیر مثبت خواهد داشت. اگر دبیر مشغول تدریس در یک آموزشگاه خاص باشد، چاپ جزوات با برند آن آموزشگاه یک تبلیغات مثبت برای آموزشگاه نیز محسوب خواهد شد.

دومین مزیت چاپ جزوه در قالب کتاب این است که آن اثر ماندگار خواهد شد و در طی سالیان قابل استفاده خواهد بود و به یک ویرایش جزئی نیازمند است. حال آن که هنگامی که دانشجویان یا دانش آموزان با جزوه های پراکنده دست نویس یا حتی چاپی به تحصیل مشغول باشند بعد از گذراندن آن مقطع، جزوات را یا دور می اندازند یا به نحوی از دسترس خارج می کنند و اگر در مقاطع بالاتر به آن ها نیاز داشته باشند با مشکل مواجه می شوند. اما اگر جزوات در قالب کتاب چاپ شده باشد این مشکل نیز به وجود نخواهد آمد و آن ها هرگاه اراده کنند یا نیاز داشته باشند می توانند از مطالب مجددا استفاده کنند. در این روش میزان کاغذی که دور ریخته می شود نیز کمتر خواهد شد.

سومین مزیت این است که مطالعه از روی کتاب بسیار آسان تر است و اشتباهات علمی در جزوات با چاپ آن ها در قالب کتاب به حداقل می رسد.

مزیت های تبدیل جزوات به کتاب را عنوان کردیم. حال مراحل آن را تشریح می کنیم.

الف) همانند چاپ سایر کتاب ها، اولین مرحله تایپ و ویرایش و صفحه آرایی است. پیشنهاد می شود که اساتید جزوات را به صورت دست نویس تحویل ناشر دهند تا ناشر آن ها را با اصول صحیح تایپ کند. در مراحل مختلف ویرایش نیز علاوه بر ویرایش ظاهری باید ویرایش علمی و محتوایی نیز صورت گیرد که مشخصا بر عهده فرد متخصص در آن زمینه است. ویرایش علمی کمک می کند که اشتباهات علمی کتاب نهایی به حداقل برسد.

ب) دومین مرحله اخذ مجوز های لازم است که توسط انتشارات اخذ می شود.

ج) پس از طی شدن مراحل مختلف که به طور خلاصه توضیح دادیم، به مرحله چاپ و توزیع کتاب می رسیم.  تیراژ چاپ بنابر درخواست فرد است  معمولا کتاب تدریسی استاتید و دبیران در تیراژ بالا چاپ می شود و افراد و دانش جویان و دانش آموزان زیادی از آن ها استفاده می کنند و بنابراین برآورد اقتصادی نیز برای آن دبیر یا استاد خواهد داشت. حال آن که جزوه دست نویس یا حتی چاپی این مزیت را ندارد.