تایپ متن کتاب

اهمیت فونت و نگارش متن کتاب اگر بیشتر از محتوای آن نباشد کمتر نیست. چرا که گاهی کتابی از محتوای بسیار جالب و مهمی برخوردار است اما به خاطر نامناسب بودن فونت، اندازه حروف و عدم رعایت اصول نگراشی چشم و ذهن خواننده را خسته می کند و او را از ادامه دادن باز می دارد. بنابراین گاهی به محتوای مناسب به خاطر تایپ و فونت غلط توجه نمی شود.

بنابراین در این مقاله به اصول و فنون فنی تایپ متن کتاب می پردازیم. اگر اولین قدم به درستی طی شود قدم های بعدی هموارتر خواهند شد و در نهایت اثر به دست آمده از هر لحاظ مناسب خواهد بود.

قبل از هرچیز لازم به ذکر است که اصول تایپ متن کتاب با تایپ عمومی متفاوت است و روش های مخصوص به خود را دارد. بنابراین به نویسندگان محترم توصیه می شود که کتاب خود را به صورت دست نوشته به انتشارات مورد نظر تحویل دهند و این مرحله را نیز به آن ها بسپارند. این کار سه مزیت دارد:

  • انتشارات این کار را برای نویسنده بسیار مقرون به صرفه تر انجام خواهد داد.
  • تایپ متن توسط افراد آشنا به اصول انجام می شود. پس غلط های تایپی و نگارشی کمتری خواهد داشت.
  • ویرایش و صفحه بندی کتاب آسانتر خواهد بود و در وقت و انرژی صرفه جویی خواهد شد.

هر صفحه استاندارد کتاب شامل 250 کلمه می باشد. یعنی 18 خط با فونت 14 یا 20 خط با فونت 16. ضمن این که سر فصل ها، پاورقی ها و نکات مهم از اصول دیگری پیروی می کنند که در آینده به آن ها خواهیم پرداخت.

فونت کتاب باید با توجه به محتوا و مخاطب آن انتخاب شود. یک کتاب با موضوع کودک و نوجوان نمی تواند شبیه کتابی با موضوعات علمی باشد! ظاهر کتاب باید به گونه ای باشد که مخاطب خود را جذب کند و این فرصت را به او بدهد که از محتوای آن استفاده کند. چون همانطور که عنوان شد گاهی محتوای کتاب به خاطر ظاهر نامناسب آن مهجور واقع می شود! البته انتخاب فونت متن کتاب با توجه به نظر طراح گرافیکی انتخاب می شود اما معمولا در کتاب هایی با موضوعات جدی و تئوری مثل متون علمی و دانشگاهی فونت لوتوس، بدر و … ، برای کتاب های رمان و داستان میترا، نازنین و … و برای کتاب های کودک و نوجوان فونت رویا مناسب هستند.

اصول دیگری مثل شماره گذاری صفحات، ذکر پاورقی، تیترها، تصاویر، جداول و ... وجود دارند که در حیطه صفحه آرایی قرار می گیرند.